آرایشی و زیبایی

ماتیک دخترانه

ماتیک دخترانه

ماتیک دخترانه

یکی از پر کاربرد ترین و رایج ترین لوازم آرایشی مورد استفاده در تمام سنین در میان خانم ها، رژ لب یا ماتیک است. ماتیک به ویژه ماتیک هایی با رنگ های خاص و پر رنگ مانند قرمز و زرشکی، در میان خانم ها به ویژه دختران بسیار محبوب است. در واقع اولین لوازم آرایشی که یک دختر به استفاده از آن روی می آورد، رژ لب است. در ادامه با ماتیک دخترانه، ویژگی های آن بیشتر آشنا خواهیم شد. اما پیش از آن بهتر است با پیشینه و تاریخچه رژ لب ها نیز آشنا شویم.

ماتیک دخترانه

رژ لب یا ماتیک نام هایی که برای اولین بار از زبان فرانسوی گرفته شده اند، یکی از اصلی ترین اجزای لوازم آرایش دختران و بانوان است. ماتیک دخترانه شامل ترکیبات مختلفی است که برای آرایش و تغییر رنگ لب ها به کار می رود. بسته به درصد و نوع مواد رنگی به کار رفته در آن ها، هر ماتیک رنگ منحصر به فردی دارد. تفاوت دیگر در میان رژ لب ها، ساختار فیزیکی و شکل آن ها است. رژ لب ها در انواع جامد، مایع، ژله ای و خمیری تولید می شوند.

تاریخچه استفاده از ماتیک دخترانه

رژ لب یا ماتیک دخترانه، کاربردی دیرینه دارد. حدود 5000 سال پیش استفاده از ترکیبات رنگی بر روی لب مرسوم شد. آغاز استفاده از این ترکیبات رنگی به سومری های باستان بر می گردد. آن ها رنگ های مربوطه را از طریق سنگ ها و با خرد کردن و مالیدن آن به لب ها ایجاد می کردند. چندی بعد زنان مصری نیز به کمک ترکیب برم و ید رژ لب های قرمز رنگی را تهیه کرده و بر لب های خود و گاهی بر روی نقاط دیگر صورت نظیر پوست اطراف چشم ها می زدند. همین روند در یونان باستان نیز ادامه یافت تا زمانی که چینی ها رژ لب های خاصی را اختراع کردند. آن ها برای ساخت رژ لب ها از موم های مختلفی از جمله موم عسل و نخل استفاده کردند.

نتیجه استفاده از این رژ لب برخلاف مدل های قدیمی، محافظت و نرم کردن پوست لب بود. به علاوه بیماری هایی که به واسطه استفاده از رژ لب های سابق برای افراد ایجاد می شد، در نمونه ساخته شده با موم کاهش یافت. زیرا در ساخت این رژ لب ها بر خلاف گذشته دیگر از ترکیبات سمی و مضر برای بدن انسان استفاده نمی شد.

در موارد فوق، افراد عمدتا از ماتیک های دخترانه و سایر لوازم آرایشی به منظور نشان دادن موقعیت اجتماعی خود استفاده می کردند. اما در انگلستان تا مدت ها استفاده از رژ لب و آرایش کردن در زنان، ناپسند بود. با این حال برای اولین بار در پاریس در سال 1884 اولین رژ لب به صورت رسمی و تجاری اختراع شد و به بازار عرضه شد.

ترکیبات سازنده ماتیک دخترانه

خیلی از خانواده ها به دلیل وجود برخی مواد سمی در ماتیک ها، نگران استفاده کردن خود و فرزندانشان از این دسته از لوازم آرایشی هستند. چرا که ماتیک به واسطه قرار گیری بر روی لب به راحتی امکان ورود به درون بدن را نیز پیدا می کند. بهتر است با مواد سازنده رژ لب ها آشنا شوید تا در صورت تمایل ماتیک دخترانه مناسب تر و کم خطر را برای دختران خود تهیه کنید. از جمله این مواد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ماتیک دخترانه

موم ها

موم ها ماده اولیه و اصلی تمام ماتیک های دخترانه هستند. از جمله این موم ها به موم زنبور عسل، موم کندیلا، موم کارنابا، موم اوزوکریت و موم شمعی می توان اشاره کرد. در این میان موم کارنابا کمیاب تر و گران تر از سایرین است. دلیل استفاده از موم ها در ساخت ماتیک دخترانه، حالت پذیری بیشتر رژ لب است که به واسطه موم ایجاد می شود.

روغن ها

دومین گروهی که کاربرد فراوانی در ساخت رژ لب ها یا ماتیک های دخترانه دارند، روغن ها هستند. روغن های فراوانی به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند. روغن های نباتی، روغن های معدنی، روغن زیتون، کره کاکائو،  ژله پترولیوم، روغن کرچک و لانولین نمونه هایی از روغن های مورد استفاده در ساخت ماتیک های دخترانه هستند.

آنتی اکسیدان و رنگ دانه ها

اما دو ماده ثابت و اصلی دیگر که در ساخت رژ لب به کار می رود، آنتی اکسیدان ها و رنگ دانه ها هستند. رنگ یا رنگ دانه ها مورد استفاده در ساخت ماتیک، بر حسب رنگ رژ متفاوت اند. در سوی دیگر آنتی اکسیدان ها نیز عضو ثابت ماتیک های دخترانه هستند. از این مواد برای جلوگیری از فاسد شدن و خراب شدن زود هنگام رژ لب و سایر لوازم آرایشی استفاده می شود.

الکل ها، ویتامین ها و مواد خوشبو کننده

سایر مواد مورد استفاده که در ساخت برخی از رژ لب ها به کار می رود، به الکل ها، خوشبو کننده ها، ویتامین ها، روغن های آفتابگردان و جوجوبا و مواردی از این قبیل می توان اشاره کرد.

سرب

سرب، ماده ای سمی است که متاسفانه امروزه در برخی از برند های تولید کننده ماتیک دخترانه مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل کاربرد بیش از حد آن در ساخت رژ لب، نقش این ماده در نگه داری مایعات مستعد فرسایش است. کاربرد اصلی سرب در صنایع است. بنابراین ورود آن به لوازم آرایشی و به دنبال آن ورود به بدن انسان، عوارض جبران ناپذیری در پیش خواهد داشت.

عوارض استفاده از ماتیک دخترانه حاوی سرب برای بدن

سرب موجود در رژ لب، می تواند باعث افزایش فشار خون، افزایش احتمال ابتلا به سرطان، بیماری های کلیوی، آسیب های مغزی و همین طور آسیب های جبران ناپذیر روانی و عصبی شود.

این ماده در زنان باردار نیز تاثیر می گذارد و بر مغز جنین، رشد اندام ها و ساختار های بدن جنین، سطح هوش و وضعیت ذهنی جنین تاثیرات مخربی بر جای می گذارد. بنا براین اگر به دنبال خرید ماتیک دخترانه مناسب و بی خطر هستید، باید تا حد امکان از ماتیک های فاقد سرب یا دارای سرب حداقل استفاده کنید.

ماتیک دخترانه

نحوه تشخیص ماتیک های دخترانه حاوی سرب

برای تشخیص سرب موجود در ماتیک دخترانه یک راه آسان و تا حدی مطمئن وجود دارد. طلا ماده ای است که با سرب موجود در رژ لب، وارد واکنش می شود. ترکیب سیاه رنگی در نتیجه این واکنش به دست می آید. شما می توانید به کمک همین واکنش و ترکیب سیاه سرب موجود در لوازم آرایشی را شناسایی کنید. به این منظور مقداری از ماتیک را بر روی پوست دست خود بمالید. سپس یک تکه طلا را بر روی آن حرکت دهید. ایجاد ترکیب و ساختاری با رنگ سیاه، نشانه وجود سرب در آن ماتیک است.

با توجه به اینکه امروزه به جز رژ های گیاهی در ساخت اکثر ماتیک های دخترانه از سرب به عنوان ماده اصلی سازنده استفاده می شود، باید به دنبال انتخاب رژ لبی باشید که تا حد امکان میزان سرب کمتری داشته باشد. هر چه ماده سیاه حاصل از برخورد طلا و ماتیک کم رنگ تر باشد، سرب مورد استفاده در ماتیک نیز کمتر است.

نکته قابل توجه در رابطه با سرب، کاربرد بیش از حد آن در ساخت ماتیک دخترانه 24 ساعته است. همان طور که از نام آن ها مشخص است، رژ لب دخترانه 24 ساعته برای این ویژگی خود نیاز به حضور میزان بیشتری از مواد نگه دارنده دارند. به همین منظور از سرب به دلیل خاصیت نگه دارندگی آن، به میزان بیشتری در این محصول استفاده می شود.

اگر به هر دلیل ناچار به استفاده از ماتیک های دخترانه دارای سرب هستید، توصیه می کنیم در حین مصرف مواد غذایی و آشامیدن، رژ لب خود را تمیز کرده و از بلعیدن آن حین خوردن و آشامیدن جلوگیری کنید.

انواع ماتیک های دخترانه

رژ لب ها در انواع و طرح های مختلفی در بازار موجود هستند.  رژ لب های جامد، مایع، مدادی، پالت های رژ و مواردی از این قبیل نمونه هایی از ماتیک های موجود در بازار هستند. در ادامه هر یک از این مدل ها را به شما معرفی می‌کنیم.

ماتیک دخترانه

ماتیک دخترانه جامد

این گروه از ماتیک های دخترانه، نخستین ماتیکی است که توسط زنان در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت. رژ لب جامد در حال حاضر نیز در میان خانم ها از محبوبیت خاصی برخوردار است. یکی از دلایل آن، تنوع رنگ های این گروه از ماتیک ها است. این ماتیک در دو نوع براق و مات موجود است و با توجه به ساختار مومی آن، در حفظ شادابی و رطوبت لب بسیار موثر است.

 

ماتیک دخترانه جامد

ماتیک دخترانه مایع

این گروه نیز مانند بالا در دو نوع براق و مات موجود هستند. اغلب ماتیک های دخترانه 24 ساعته از نوع مایع هستند. رژ لب مایع دارای موم کمتری در ساختار خود است و غالبا ظاهر خشگ تری به لب ها می دهد. با این وجود به دلیل ماندگاری نسبتا خوب این ماتیک بر روی لب، این مدل نیز طرفداران و مشتریان خاص خود را دارد.

بخوانید درباره : خرید لوازم آرایشی

ماتیک دخترانه مایع

ماتیک دخترانه مدادی

ماتیک دخترانه مدادی، محصولی که امروزه کاربرد فراوانی در میان خریداران رژ لب پیدا کرده است، اغلب دارای چربی بسیار کمی می باشد. دو دلیل اصلی محبوبیت این مدل، کوچک بودن و کنترل آسان تر آن ها است. در واقع این ماتیک ها به دلیل طراحی خاص خود، حجم کمی از فضا را در بر می گیرند و به این شکل به راحتی قابل حمل هستند. به علاوه برای افزایش دقت در زدن رژ لب، این گروه کنترل راحت تری دارند. ماتیک دخترانه مدادی در دو نوع پیچی یا تراشیدنی موجود هستند.

ماتیک دخترانه مدادی

پالت رژ لب

پالت در واقع به حضور هم زمان چندین رنگ ماتیک دخترانه از یک برند و در یک بسته بندی می گویند. پالت رژ لب، یک محصول حاوی چندین رنگ از رژ لب است که در حجم های مشخصی کنار هم قرار داده شده است. برای استفاده از پالت ها، به براش های مخصوص نیاز است. استفاده از این پالت ها بیشتر در سفر کاربرد دارد. سالن های زیبایی نیز اغلب برای راحتی خود از این گروه ماتیک ها استفاده می کنند.

 

انتخاب ماتیک دختراپالت رژ لبنه بر حسب رنگ پوست صورت

اگر دارای پوست شفاف و روشنی هستید، طیف زیادی از رنگ ها برای پوست شما مناسب است. اما در این میان رنگ های ملایم مانند کالباسی و صورتی کم رنگ برای پوست شما مناسب تر هستند.

در سوی دیگر اگر پوست گندمی دارید، بهتر است به سراغ رنگ های بسته تر مانند نارنجی، بنفش، ارغوانی و مواردی از این طیف بروید. در نهایت اگر پوست تیره و سبزه دارید، رژ لب های طیف تیره مانند زرشکی، قرمز تیره، قهوه ای و امثال آن برای شما مناسب است.

فروشگاه اینترنتی ماتیک

مجموعه ماتیک دارای محصولات متنوع و اورجینال در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی می باشد، شعار مجموعه ” از انتخاب تا تحویل فقط با یک کلیک ” در جهت ارائه خدمات سریع به مشتریان می باشد، مجموعه آرایشی و بهداشتی ماتیک تنها مجموعه ای است که بعد از مشاوره دادن به مشتریان و ارسال کالا این امکان را به شما عزیزان می دهد که به نا به هر علتی از محصول راضی نبودید، محصول را پس گرفته و مبلع شما را عودت دهد.

شما عزیزان می توانید بهترین لوازم بهداشتی و آرایشی را با قیمت مناسب و کیفیت عالی را از فروشگاه اینترنتی ماتیک ،بخواهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.