محصولات بهداشتی

وکس مرواریدی

وکس مرواریدی

وکس مرواریدی

وکس، واژه ای است که به دسته گسترده ای از مواد ارگانیک و تجاری اطلاق می شود. به طور کلی این گروه از مواد به دلیل تنوع مولکول های سازنده و ذرات ریز مولکولی فراوان موجود در آن ها، یک نقطه ذوب مشخص ندارند، بلکه دارای طیفی از نقاط ذوب هستند. در واقع یک محدوده دمایی مشخص به عنوان دمای ذوب این ترکیبات در نظر گرفته شده است.

این ویژگی در حضور ریز مولکول هایی با ساختار مشابه اما وزن مولکولی متفاوت، باعث شده است که ساختار وکس ها در دماهای پایین و دمای محیط به صورت جامد باشد، در حالی که ماهیت همین ترکیب در دماهای بالاتر تغییر کرده و به مایع تبدیل می شود.

ترکیب شیمیایی و پیچیده سازنده وکس ها، شامل ترکیبات آلی مانند آلکان ها و همین طور ترکیباتی با زنجیره های مولکولی بسیار بلند است. ماده اولیه وکس ها، مواد نفتی خام هستند. اما علاوه بر نفت خام، این ماده را می توان از منابع ذغال سنگ نیز تهیه کرد.

انواع وکس ها

این وکس ها در یک طبقه بندی کلی به سه دسته با نام های وکس میکرو کریستال، وکس پلی اتیلنی و وکس پارافینی تقسیم بندی می شوند. هر یک از این گروه ها، از ترکیباتی با درصد های متفاوت ساخته شده اند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله در رابطه با وکس پارافینی که صحبت خواهیم کرد. این دسته از وکس ها غیر سمی هستند و به طور عمده در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی به کار می روند.

وکس صورت و بدن

روش های زیادی برای رفع مو های زائد بدن وجود دارد. برخی از این روش ها به صورت موقت عمل می کنند و برخی برای مدت طولانی تری در مقابل رویش مو های زائد مقاومت می کنند. لیزر یکی از روش های رفع مو های زائد به صورت دائمی است. برخی عوارض و خطرات ایجاد شده به واسطه استفاده از روش های دائمی زدودن مو های زائد و مهم تر از همه هزینه های بسیار بالای این روش ها باعث شده است که افراد به سمت روش های ارزان تر، آسان تر و موقتی روی آورند.

اصلاح به وسیله وکس یا موم از جمله رایج ترین روش های رفع مو های زائد است. امروزه اکثر افراد به ویژه خانم ها از وکس در سالن های آرایشی یا حتی در خانه برای اصلاح مو های صورت و بدن خود استفاده می کنند. ماده اولیه سازنده تمامی وکس ها یکسان است. اما این محصولات با شکل ظاهری متفاوتی به بازار عرضه می شوند. یکی از انواع وکس ها، وکس های مرواریدی نام دارد. در ادامه با این وکس و ویژگی های آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

وکس مرواریدی

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، وکس مرواریدی یکی از انواع وکس های مورد استفاده برای اپیلاسیون و اصلاح مو های زائد بدن و صورت است. این وکس ها در واقع نوعی موم سخت هستند که به صورت دانه های بسیار کوچک و در رنگ های متنوع در بازار عرضه می شوند. به همین دلیل به آن ها وکس مرواریدی می گویند. وکس گرانولی یا وکس عدسی نام های دیگری است که به این گروه از وکس ها اختصاص داده شده است.

این محصولات به راحتی می توانند مو هایی با ضخامت متفاوت را از ریشه جدا کنند و در نهایت پوستی صاف و تمیز را برای شما ایجاد می کنند. قدرت بالای چسبندگی وکس عدسی به عملکرد هرچه بهتر آن در جداسازی مو های زائد کمک کرده است. به علاوه این ویژگی باعث شده است که برای جداسازی و استفاده از آن نیازی به استفاده از پد نباشد و به تنهایی و بدون باقی ماندن ذره ای از آن بر روی پوست، از سطح پوست جدا شود.

همچنین بخوانید درباره: وکس صورت

وکس مرواریدی صورت

وکس مرواریدی علاوه بر بدن برای اصلاح مو های زائد صورت نیز به کار می رود. وکس های مرواریدی صورت، جز دسته وکس های گرم هستند. در واقع این وکس ها را به کمک دستگاه یا با حرارت ملایم شعله گاز ذوب می‌کنند و سپس آن را به کمک قاشقک بر روی سطح پوست صورت می زنند.

به این شکل علاوه بر زدودن هر گونه مو زائد از روی پوست صورت، به جداسازی جوش ها خصوصا جوش های سر سیاه و همین طور تا حدی زدودن لکه های پوستی کمک می کند. به این صورت پوست شما صاف، شفاف و نرم می شود و منافذ پوست باز می شود. هم چنین اکسیژن نیز در سطح پوست صورت شما به جریان در می آید و جریان و گردش خون در آن نواحی گسترش می یابد.

نکته قابل توجه در رابطه با وکس مرواریدی برای صورت این است که اگرچه این محصول به طور عمده در سالن های آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد، اما استفاده از آن ها نیاز به مهارت و حرفه خاصی ندارد و صرفا با مطالعه مقالات مربوطه و دستورالعمل درج شده بر روی برچسب محصول، به راحتی می توانید آن را در خانه و بدون نیاز به حضور در آرایشگاه ها استفاده کنید.

وکس مرواریدی گیاهی

گروهی از وکس های مرواریدی از مواد گیاهی و طبیعی تشکیل شده اند. وکس های مرواریدی گیاهی دارای رایحه ها و رنگ های مختلف هستند. این دسته از وکس ها، نقطه ذوب بسیار پایینی دارند و در عین حال دارای قدرت چسبندگی بالایی هستند.

گیاهی بودن آن ها، استفاده از این وکس ها را برای تمامی سنین و نقاط مختلف بدن خصوصا صورت ایمن و بی خطر کرده است. به علاوه این گروه از وکس های عدسی گیاهی، به دلیل استفاده از ترکیبات ارگانیک و طبیعی در ساختارشان، به ندرت باعث ایجاد حساسیت و بروز آلرژی در افراد می شوند. روغن های گیاهی به کار رفته در گروهی از این وکس ها، به نرم کردن پوست و جلوگیری از خشک شدن و پوسته پوسته شدن آن پس از اپیلاسیون کمک می کنند.

از جمله این وکس های مرواریدی گیاهی به وکس مرواریدی اسطوخدوس با خاصیت ضدعفونی کنندگی و لایه برداری، وکس مرواریدی چای سبز با خاصیت نرم کنندگی و پاک سازی پوست، وکس مرواریدی بابونه با خاصیت تسکین دهندگی و آرام بخشی پوست می توان اشاره کرد.

وکس مرواریدی

نحوه استفاده از وکس مرواریدی

اولین نکته که در حین استفاده از این وکس ها باید به آن توجه کنید، طول مو های زائد بدن یا صورت است. اگرچه وکس های مرواریدی قادر به جداسازی مو هایی با طول های مختلف هستند، اما اگر مو های شما حداقل طول 6 میلی متر را دارا باشند، وکس عملکرد بهتری در جداسازی آن ها خواهد داشت.

در ابتدا سطح پوست خود را از هر گونه آلودگی و چربی تمیز کنید. سپس مقدار مشخصی از وکس مرواریدی را جدا کرده و حرارت دهید. به این منظور شما می توانید از دو راه وکس ها را ذوب کنید. روش رایج مورد استفاده در سالن های آرایشی برای حرارت دادن وکس ها، استفاده از دستگاه های گرم کن مخصوص وکس است. اما در صورتی که این دستگاه را در اختیار ندارید، می توانید از حرارت غیر مستقیم شعله گاز برای ذوب کردن وکس استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این دسته از وکس ها نیازی به حرارت زیاد ندارند و به راحتی ذوب می شوند. در ادامه به کمک یک قاشقک مقداری از وکس را برداشته و در جهت رویش مو هایتان بر روی پوست خود قرار دهید. توجه داشته باشید که نیازی به استفاده از لایه  ضخیم نیست. یک لایه نازک از وکس نیز به راحتی می تواند مو های زائد را از سطح پوست جدا کند. اجازه دهید وکس به خوبی خشک شود. سپس لایه خشک شده را در خلاف جهت رویش مو از روی پوست کشیده و جدا کنید.

توصیه می شود پیش از استفاده وکس ها، مقداری از آن را بر بخش کوچکی از پوست امتحان کنید و در صورت بروز حساسیت از استفاده از آن خودداری کنید.

وکس مرواریدی

مزایا و معایب استفاده از وکس مرواریدی

وکس های مرواریدی در کنار فواید بی شمار خود معایبی نیز دارند. در ابتدا فواید استفاده از این وکس ها را به شما معرفی می کنیم. سپس برخی معایب بیان شده برای آن ها را نیز بیان می کنیم تا با آگاهی کامل، محصول مناسب پوست خود را خریداری کنید.

مزایا استفاده از وکس مرواریدی

از جمله فواید وکس های مرواریدی، به هزینه ی کم و استفاده آسان از آن می توان اشاره کرد. همان طور که در بالا بیان کردیم، استفاده از وکس مرواریدی برای پوست یا سایر نقاط بدن، نیازی به تخصص خاصی ندارد و به راحتی و در کمترین زمان برای انجام اپیلاسیون به شما کمک می کند.

نکته دیگر در مورد این وکس ها این است که بر خلاف موم ها، نیازی به استفاده از پد ندارند و پس از استفاده نیز اثری از آن ها بر روی پوست باقی نمی ماند و چسبندگی ایجاد نمی کند. به این صورت دیگر نیازی به شست و شو بدن یا پوست صورت پس از استفاده از آن نیست.

و اما مهم ترین نکته در رابطه با مزایای استفاده از وکس مرواریدی گیاهی یا سایر وکس های مرواریدی برای پوست و بدن، افزایش فواصل بین اپیلاسیون ها است. در مقایسه با سایر محصولات مخصوص اپیلاسیون، مو های زائد در این روش با تاخیر بیشتری رشد می کنند.

وکس مرواریدی

معایب استفاده از وکس مرواریدی

از جمله معایب استفاده از وکس های مرواریدی برای اپیلاسیون، اثرات التهابی آن ها بر روی پوست صورت است. به دلیل حساس بودن پوست، ممکن است پس از استفاده از وکس بر روی صورت، علائمی همچون قرمزی، سوزش، تورم و حتی جوش های پوستی نمایان شود.

عدم توجه به دمای وکس در زمان قرار گیری آن بر روی پوست، باعث ایجاد سوختگی در ناحیه مربوطه می شود. به علاوه از آن جایی که برخی از وکس ها دارای خاصیت لایه برداری نیز هستند، عدم استفاده از محصولات مراقبتی بعد از اپیلاسیون و قرار گیری در معرض نور خورشید، می تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

فروشگاه اینترنتی ماتیک

مجموعه ماتیک دارای محصولات متنوع و اورجینال در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی می باشد، شعار مجموعه ” از انتخاب تا تحویل فقط با یک کلیک ” در جهت ارائه خدمات سریع به مشتریان می باشد، مجموعه آرایشی و بهداشتی ماتیک تنها مجموعه ای است که بعد از مشاوره دادن به مشتریان و ارسال کالا این امکان را به شما عزیزان می دهد که به نا به هر علتی از محصول راضی نبودید، محصول را پس گرفته و مبلع شما را عودت دهد.

شما عزیزان می توانید بهترین لوازم بهداشتی و آرایشی را با قیمت مناسب و کیفیت عالی را از فروشگاه اینترنتی ماتیک ،بخواهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *